PORTAL PROWADZI

18.04.2017 To nie tak, że w Polsce brakuje pracowników. Brakuje ludzi do pracy PRZY PROPONOWANYCH WYNAGRODZENIACH. Mamy potężne rezerwy siły roboczej wypchnięte poza nasz rynek pracy: osoby w wieku 50+, z niepełnosprawnościami, opiekujące się dziećmi czy rodzicami, studentów marnujących czas na uczelniach, emigrantów, nie mówiąc o 1,3 mln bezrobotnych zarejestrowanych. Nie potrafimy jednak do tych rezerw sięgnąć. To wyzwanie dla państwa (kwestie tanich mieszkań do wynajęcia i dostępnego transportu pozwalającego na dotarcie do miejsca pracy), jak i pracodawców – komentuje Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w rozmowie z IAR. (więcej >)

30.01.2017 Powodem wyjazdu coraz większej rzeszy Polaków do Czech jest nie tylko to, że płace w tym kraju są nieco wyższe od naszych, a koszty życia – niższe. Chodzi także o niższą barierę kulturową, większe poczucie bezpieczeństwa (Czesi nie zamierzają wyjść z UE), ale przede wszystkim: tamtejsi pracodawcy często oferują przyzwoite hotele robotnicze lub dopłacają do wynajmu mieszkań dla nowych pracowników z zagranicy – informuje Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w rozmowie z PAP, cytowanej przez portal onet.pl. (więcej >)

27.01.2017 Z profilowania bezrobotnych w urzędach pracy wychodzi to, co miało wyjść. Z jednej strony sami urzędnicy są zainteresowani, by odpowiednio pogrupować swoich klientów tak, by nie mieć problemu z osiągnięciem odpowiednich wskaźników, z których są rozliczani. Z drugiej, osoby bezrobotne nierzadko liczą na jakąś pomoc, a wiedząc, że najwięcej wsparcia otrzymać mogą w profilu drugim, świadomie odpowiadają na pytania kwestionariusza tak, by własnie tam się znaleźć – wyjaśnia Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w rozmowie z Grzegorzem Tokarskim z organizacji Pracodawcy RP, prowadzonej w programie Polsat News przez Marka Kasprzaka. (więcej >)

27.01.2017 Coaching albo nie działa, czyli jest hochsztaplerką. Albo uczy truizmów, rzeczy z pierwszych rozdziałów książek dla menadżerów. Albo też – co gorsza – działa, pogłębiając indywidualizm i zwiększając szanse w wyścigu szczurów tym, których na to stać. Patrząc szerzej trudno znaleźć w nim coś pozytywnego – ocenia Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy FISE, w programie Wojciecha Orlińskiego w TokFM. (więcej >)

25.01.2017 Blisko 1/4 Polaków zmieniła pracę w ostatnim półroczu i ten wskaźnik pozostaje nieodmiennie wysoki od lat. Obok Brytyjczyków jesteśmy najruchliwszym narodem Europy – podaje na bazie badań firmy Randstad Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w materiale wideo przygotowanym przez portal interia.pl. (więcej >)

24.01.2017 Praca daje nam poczucie własnej wartości i sensu w życiu. A przynajmniej idealnie by było, by taką funkcję spełniała. Wprowadzanie dochodu podstawowego, czyli umożliwienie dużej części społeczeństwa życie bez pracy będzie wymagało przebudowania systemu społeczno-ekonomicznego tak, by fundamentem pozycji społecznej i samooceny były w większym stopniu inne nasze działania: rola we wspólnocie, relacje z bliskimi, zaangażowanie społeczne itd. – zwraca uwagę Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, w programie Piotra Firana z radiowej Czwórki. (więcej >)

17.01.2017 Związki zawodowe w Polsce są albo za silne (w państwowych spółkach), albo za słabe lub wręcz nieistniejące. Nigdy nie stanowią dobrej przeciwwagi dla przedsiębiorców i zarządów, tylko albo mają decydujący głos w firmie, albo nie mają żadnego głosu – ocenia Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, w programie Edyty Hołdyńskiej w Telewizji Republika. (więcej >)

17.01.2017 Większość Polaków pracuje w niewielkich firmach. Takie podmioty rzadko dają podwyżki: po pierwsze, bo nie mają z czego, i po drugie, bo w Polsce mamy kulturę w której po prostu podwyżek się nie daje, a którą utrwaliły lata wysokiego bezrobocia rejestrowanego i ukrytego. Stąd rekordowa rotacja pracowników jak na warunki europejskie – komentuje badania firmy Randstad Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w wideo CEO Magazyn Polska. (więcej >)

17.01.2017 Łatwiej zapamiętać nam fakty i komentarze, które napawają nas lękiem – dlatego przyszłość wydaje się nam zwykle bardziej niepokojąca niż dostępny nam zestaw faktów. Tymczasem nasze najbliższe otoczenie znamy całkiem dobrze i koniunkturę w naszej branży oraz naszym przedsiębiorstwie wyczuwamy na podstawie setek szczegółów. Dlatego paradoksalnie ocena z takiej bardziej ograniczonej perspektywy może być dużo celniejsza niż prognoza pracowników dotycząca całej gospodarki – zauważa Łukasz Komuda, ekspert ds. rynku pracy w Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, w artykule zamieszczonym na portalu inwestycje.pl. (więcej >)

16.01.2017 Dla większości z nas rynek pracy pracownika nigdy się nie narodzi: ciągle mamy 1,3 mln bezrobotnych w urzędach pracy i kilka milionów ukrytego bezrobocia, ciągle pracy szuka się przeciętnie 11 miesięcy, co podaje GUS. Za to pewna niewielka grupka pracowników np. top menedżerowie, wybrane specjalności IT i inżynierowie na pewnych polach zawsze mają rynek pracownika, niezależnie od koniunktury gospodarczej – ocenia Łukasz Komuda, ekspert ds. rynku pracy w Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, w audycji Aleksandry Dziadykiewicz na antenie radia Tok FM. (więcej >)

<<| <| 1| 2| 3| 4| 5| ... |> |>>